Prijímačky na stredné školy fungujú ako hry o život a ministerstvo školstva to ešte zhoršilo. Ako z toho von?

Opakuje sa to každý rok. Tisíce mladých ľudí a ich rodičov sa ocitajú pred náročnou voľbou. Kam na strednú školu? Ako zvýšiť šance na prijatie? A každý rok zrejme množstvo detí zažíva sklamanie a nespravodlivosť.

Súčasný systém prijímačiek na stredné školy vedie k tomu, že väčšina mladých ľudí študuje odborné programy. A to bez ohľadu na svoje preferencie alebo predpoklady. Je to tak preto, lebo sa tam naplánovali voľné miesta. Výsledkom je mrhanie potenciálom mladých ľudí aj verejnými financiami.

A namiesto riešení ministerstvo školstva situáciu ešte zhoršilo. Po novom musia uchádzači a uchádzačky na talentové odbory potvrdiť prijatie ešte predtým, než absolvujú prípadné prijímačky na netalentové odbory. A to ich ešte viac tlačí do taktizovania, ktoré im môže uškodiť.

Ako by malo prijímanie na stredné školy vyzerať, aby bolo spravodlivejšie? Inšpirovať sa môžeme napríklad Českom, kde zaviedli systém prioritizácie prihlášok a elektronické párovanie uchádzačov a uchádzačiek so školami. Pomohlo by aj zvýšenie počtu prihlášok.

Na funkčný a spravodlivý systém však potrebujeme komplexnejšie riešenia.

➡️ Musíme posilniť všeobecne zamerané stredné školy (gymnáziá alebo lýceá) a stredné školy budovať ako veľké celky, ktoré ponúkajú širšie zamerané odbory než v súčasnosti. Žiaci a žiačky by mali mať možnosť, aby si konkrétnejšie zameranie vybrali až vo vyšších ročníkoch.

➡️ O prijatí na strednú školu (s výnimkou talentových škôl a akademicky zameraných gymnázií) by nemal rozhodovať prospech alebo skúška. Všetci mladí ľudia by mali automaticky študovať na kvalitných stredných školách, ktoré im umožnia dosiahnuť maturitu, získať odbornú kvalifikáciu a pokračovať na vysokú školu.

Pridaj komentár